Skip to content

130 Gates Ave.(Unit C0006)Jersey City, NJ 07305

Built 2015

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Apr 12, 2023

Property Information

Block29602
Lot30.01
QualifierC0006
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page296

Building Details

Building Class---
Description5-3S-10U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,143
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
13%
Improvement Value:$280,000
88%
Total Assessment$320,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,146+62.9%
2024$4,386+40.1%
2023$3,131+30.9%
2022$2,392+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft1,143DeedBook 9758, Page 584NU CodeCOAH housing (21)Recorded7/14/2023

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook 9088, Page 613

Property Built

Built

Year Built: 2015