Skip to content

159 Gates Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 28, 2024

Property Information

Block29701
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page297

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage3,398
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,800
24%
Improvement Value:$282,000
76%
Total Assessment$369,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,258-0.6%
2024$8,309+40.1%
2023$5,932-0.4%
2022$5,954+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1963