Skip to content

210 Custer Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1965

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Aug 30, 2012

Property Information

Block29701
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page297

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,721
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,800
31%
Improvement Value:$202,400
69%
Total Assessment$295,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,592-0.6%
2024$6,633+40.1%
2023$4,735-0.4%
2022$4,753+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 8870, Page 186

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

DeedBook 8870, Page 185Recorded9/13/2012

Property Sale

Sale
$47,400
DeedBook 3288, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1965