Skip to content

78 Old Bergen Rd.Jersey City, NJ 07305

Public Property

Last Sale Price
$757,240
Last Sale Date
Jan 9, 2001

Property Information

Block30002
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page300

Building Details

Building Class---
Description1S-B-C-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$585,000
80%
Improvement Value:$147,700
20%
Total Assessment$732,700

Sale
$757,240
DeedBook 5740, Page 234