Skip to content

485 Palisade Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1880

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 25, 2025

Property Information

Block3001
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,560
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
47%
Improvement Value:$249,700
53%
Total Assessment$474,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,600-0.6%
2024$10,667+40.1%
2023$7,614-0.4%
2022$7,643+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$417,000

From:

To:

DeedBook 8994, Page 601Recorded9/12/2014

Property Sale

Sale
$192,500
DeedBook 5876, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1880