Skip to content

481 Palisade Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1991

Last Sale Price
$138,582
Last Sale Date
Jan 21, 2002

Property Information

Block3001
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-3U-H-G1
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,500
32%
Improvement Value:$451,500
68%
Total Assessment$664,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,827-0.6%
2024$14,920+40.1%
2023$10,651-0.4%
2022$10,690+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$138,582
DeedBook 5933, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1991