Skip to content

475 Palisade Avenue(Unit C0101)Jersey City, NJ 07307

Built 1880

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Mar 28, 2016

Property Information

Block3001
Lot15
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page30

Building Details

Building ClassC0436
Description3S-F-6U-H-C(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage436
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
42%
Improvement Value:$103,500
58%
Total Assessment$178,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,986-0.6%
2024$4,011+40.1%
2023$2,863-0.4%
2022$2,874+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 9110, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1880