Skip to content

238 New York Ave.Jersey City, NJ 07307

Commercial

Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
Jan 6, 2022

Property Information

Block3001
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-2U-MG
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,200
25%
Improvement Value:$457,500
75%
Total Assessment$613,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,704-0.6%
2024$13,790+40.1%
2023$9,844-0.4%
2022$9,881+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$995,000

From:

To:

DeedBook 9635, Page 874NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/31/2022

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 8689, Page 107