Skip to content

274 New York Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 2016

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Dec 16, 2016

Property Information

Block3001
Lot47
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-2U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,240
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
11%
Improvement Value:$598,400
89%
Total Assessment$673,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,037-0.6%
2024$15,131+91.0%
2023$7,922-0.4%
2022$7,952+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft3,240DeedBook 9180, Page 644NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/16/2017

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$294,000
DeedBook 9051, Page 501