Skip to content

213 New York Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 2016

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Apr 14, 2016

Property Information

Block3805
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G2
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,336
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
32%
Improvement Value:$481,400
68%
Total Assessment$706,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,774-0.6%
2024$15,873+40.1%
2023$11,331-0.4%
2022$11,373+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

DeedBook 9113, Page 753Recorded4/19/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 8540, Page 180