Skip to content

171 Garfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$61,500
Last Sale Date
Aug 7, 2009

Property Information

Block30101
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page301

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,923
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,700
27%
Improvement Value:$217,100
73%
Total Assessment$298,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,672-0.6%
2024$6,714+40.1%
2023$4,793-0.4%
2022$4,811+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$61,500
DeedBook 8693, Page 742

Property Built

Built

Year Built: 1925