Skip to content

380 Cator Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1923

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Aug 9, 2017

Property Information

Block26202
Lot74
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page262

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,940
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
30%
Improvement Value:$212,400
70%
Total Assessment$302,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,753-0.6%
2024$6,795+40.1%
2023$4,851-0.4%
2022$4,869+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

DeedBook 9227, Page 471NU CodeDoubtful title (14)Recorded8/10/2017

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 8639, Page 957

Property Built

Built

Year Built: 1923