Skip to content

235 Princeton Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1969

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jun 13, 2023

Property Information

Block30102
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page301

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,940
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,800
19%
Improvement Value:$374,600
81%
Total Assessment$462,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,325+36.2%
2024$7,581+40.1%
2023$5,412-0.4%
2022$5,432+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft1,940DeedBook 9766, Page 577NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/23/2023

Property Built

Built

Year Built: 1969