Skip to content

94 Sycamore Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1962

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Mar 25, 2023

Property Information

Block28401
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page284

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F&BD3UHG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,600
31%
Improvement Value:$170,900
69%
Total Assessment$247,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,527-0.6%
2024$5,561+40.1%
2023$3,970-0.4%
2022$3,985+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 9743, Page 674Recorded4/28/2023

Property Sale

Sale
$339,900

From:

To:

DeedBook 7267, Page 140Recorded4/16/2004

Property Built

Built

Year Built: 1962