Skip to content

184 Princeton Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$41,178
Last Sale Date
Jun 13, 1981

Property Information

Block30103
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page301

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,219
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
28%
Improvement Value:$218,500
72%
Total Assessment$303,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,777-0.6%
2024$6,820+40.1%
2023$4,868-0.4%
2022$4,886+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$41,178
DeedBook 3327, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1925