Skip to content

52 Gates Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$74,900
Last Sale Date
Oct 28, 2010

Property Information

Block30104
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page301

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,320
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
27%
Improvement Value:$229,200
73%
Total Assessment$312,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,971-0.6%
2024$7,015+40.1%
2023$5,008-0.4%
2022$5,026+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$74,900
DeedBook 8760, Page 716

Property Built

Built

Year Built: 1925