Skip to content

30 Eastern ParkwayJersey City, NJ 07305

Built 1927

Last Sale Price
$81,000
Last Sale Date
Jan 6, 2000

Property Information

Block26602
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page266

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2UH-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,322
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,500
25%
Improvement Value:$261,500
75%
Total Assessment$348,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,771-0.6%
2024$7,820+47.2%
2023$5,312-0.4%
2022$5,332+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 5556, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1927