Skip to content

136 Garfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1907
Commercial

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
May 2, 2003

Property Information

Block30104
Lot50
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page301

Building Details

Building Class---
Description3SF&BC4UMG2
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,800
21%
Improvement Value:$416,700
79%
Total Assessment$524,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,712-0.6%
2024$11,786+40.1%
2023$8,413-0.4%
2022$8,444+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 7056, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1907