Skip to content

134 Ocean Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 11, 2019

Property Information

Block29402
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page294

Building Details

Building Class---
Description3S-F-C-5U-H
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
19%
Improvement Value:$432,000
81%
Total Assessment$536,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,969-0.6%
2024$12,044+40.1%
2023$8,597-0.4%
2022$8,630+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

DeedBook 9172, Page 373Recorded1/13/2017

Property Sale

Sale
$243,000
DeedBook 7392, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1910