Skip to content

142 Garfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 13, 2025

Property Information

Block30104
Lot53
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page301

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-BG1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,317
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,800
25%
Improvement Value:$243,500
75%
Total Assessment$323,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,219-0.6%
2024$7,265+40.1%
2023$5,186-0.4%
2022$5,205+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft2,317DeedBook 9540, Page 835NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/4/2021

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 7438, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1925