Skip to content

34 Bartholdi Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1932

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 15, 2006

Property Information

Block29304
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page293

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,328
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,800
32%
Improvement Value:$175,600
68%
Total Assessment$259,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,542-4.9%
2024$5,829+40.1%
2023$4,161-0.4%
2022$4,176+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1932