Skip to content

90 Garfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 17, 2013

Property Information

Block30304
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page303

Building Details

Building Class---
Description2SFD-2UHG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,000
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,900
25%
Improvement Value:$210,100
75%
Total Assessment$279,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,230-0.6%
2024$6,269+40.1%
2023$4,475-0.4%
2022$4,492+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5655, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1925