Skip to content

Morris Ca. & C.R.R.(Block 30305 Lot 3)Jersey City, NJ 07305

Vacant Land

Last Sale Price
$40,000,000
Last Sale Date
Sep 23, 2022

Property Information

Block30305
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page303

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage12.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,749,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$12,749,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$284,690+5.8%
2024$269,182+106.4%
2023$130,434-0.4%
2022$130,922+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$40,000,000
DeedBook 9706, Page 874Recorded10/31/2022

Also conveyed in this deed

2 parcels