Skip to content

111 Port Jersey Blvd.(Unit C8003)Jersey City, NJ 07305

Industrial

Last Sale Price
$11,450,000
Last Sale Date
Aug 1, 2006

Property Information

Block30307
Lot11
QualifierC8003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-IN&W-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage6.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$977,300
28%
Improvement Value:$2,462,700
72%
Total Assessment$3,440,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$76,815-0.6%
2024$77,297+34.4%
2023$57,507-0.4%
2022$57,722-2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$11,450,000
DeedBook 7974, Page 338