Skip to content

1-31 Harbor DriveJersey City, NJ 07305

Built 0001
Industrial

Last Sale Price
$4,600,000
Last Sale Date
Dec 20, 2013

Property Information

Block30307
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page303

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-1N
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,742,000
35%
Improvement Value:$3,258,000
65%
Total Assessment$5,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$111,650-0.6%
2024$112,350+19.3%
2023$94,176-0.4%
2022$94,528+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$4,600,000

From:

To:

DeedBook 8952, Page 934NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/10/2014

Property Built

Built

Year Built: 0001