Skip to content

183 Nelson Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 13, 2016

Property Information

Block303
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
Description2S-FB-1UH-CB-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,312
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,800
43%
Improvement Value:$231,300
57%
Total Assessment$407,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,091-0.6%
2024$9,148+40.1%
2023$6,530-0.4%
2022$6,554+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930