Skip to content

200 Industrial Dr.Jersey City, NJ 07305

Built 1974
Industrial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 15, 2002

Property Information

Block30401
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page304

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-W
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage19.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,395,500
38%
Improvement Value:$20,504,500
62%
Total Assessment$32,900,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$734,657-0.6%
2024$739,263+37.0%
2023$539,507-0.4%
2022$541,525-7.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1974