Skip to content

130 Waller St.Jersey City, NJ 07307

Commercial

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Sep 11, 2013

Property Information

Block3201
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page32

Assessment

Land Value:$133,200
99%
Improvement Value:$1,000
1%
Total Assessment$134,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,997-0.6%
2024$3,015+40.1%
2023$2,153-0.4%
2022$2,161+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5457, Page 174