Skip to content

34 New County RoadJersey City, NJ 07307

Industrial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 13, 2021

Property Information

Block3203
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-G
Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage---
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,392,300
100%
Improvement Value:$1,000
0%
Total Assessment$1,393,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,112-0.6%
2024$31,307+40.1%
2023$22,349-0.4%
2022$22,432+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 7832, Page 226