Skip to content

555 Tonnele Ave.(Block 3203 Lot 3)Jersey City, NJ 07307

Built 1955
Commercial

Last Sale Price
$320,886
Last Sale Date
Apr 20, 2012

Property Information

Block3203
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class---
Description1S-CB&B-C-O-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,638,000
78%
Improvement Value:$462,000
22%
Total Assessment$2,100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$46,893-0.6%
2024$47,187-15.4%
2023$55,755-0.4%
2022$55,964+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,886

From:

To:

DeedBook 8846, Page 285Recorded5/1/2012

Property Built

Built

Year Built: 1955