Skip to content

528 Tonnele Ave.Jersey City, NJ 07307

Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 3, 2016

Property Information

Block3302
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$172,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,859-0.6%
2024$3,883+40.1%
2023$2,772-0.4%
2022$2,782+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 7085, Page 313