Skip to content

564 Tonnele Ave.Jersey City, NJ 07307

Commercial

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Jun 25, 2004

Property Information

Block3302
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,700
98%
Improvement Value:$3,000
2%
Total Assessment$149,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,343-0.6%
2024$3,364+40.1%
2023$2,401-0.4%
2022$2,410+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 7325, Page 168