Skip to content

201 Zabriskie St.(Unit C0003)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$279,000
Last Sale Date
Dec 17, 2021

Property Information

Block3303
Lot15
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-4U-COND
Dwellings4
ZoningR-1
Sq Footage4,172
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,700
12%
Improvement Value:$218,100
98%
Total Assessment$222,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,957-0.6%
2024$4,988
Property History

Property Sale

Sale
$279,000

From:

To:

Sq Ft4,172DeedBook 9636, Page 508NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/2/2022

Property Built

Built

Year Built: 1900