Skip to content

53 Terrace Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 8, 2021

Property Information

Block3303
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
Description1S-B-D-1U-H.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,170
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,000
54%
Improvement Value:$179,400
46%
Total Assessment$393,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,785-0.6%
2024$8,840+40.1%
2023$6,310-0.4%
2022$6,334+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 8434, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1961