Skip to content

54 Western Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1959

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jul 20, 2006

Property Information

Block3303
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-D-1U-H.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,170
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,000
64%
Improvement Value:$122,800
36%
Total Assessment$336,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,521-0.6%
2024$7,568+40.1%
2023$5,402-0.4%
2022$5,422+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 7981, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1959