Skip to content

58 Terrace Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1961

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Oct 29, 2004

Property Information

Block3304
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
Description1S-F&B-D-1U-HG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage984
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,000
59%
Improvement Value:$161,500
41%
Total Assessment$390,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,720-0.6%
2024$8,775+40.1%
2023$6,264-0.4%
2022$6,287+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 7388, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1961