Skip to content

144 Terrace Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1960

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
May 22, 2017

Property Information

Block2503
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-H-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,000
52%
Improvement Value:$190,200
48%
Total Assessment$398,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,892-0.6%
2024$8,948+40.1%
2023$6,387-0.4%
2022$6,411+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 9204, Page 761Recorded5/31/2017

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4690, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1960