Skip to content

277 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1925

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 26, 2009

Property Information

Block3304
Lot50
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-4U-NH
Dwellings4
ZoningR-1
Sq Footage2,944
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,000
36%
Improvement Value:$374,700
64%
Total Assessment$582,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,012-0.6%
2024$13,093+40.1%
2023$9,347-0.4%
2022$9,381+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925