Skip to content

112 Leonard St.Jersey City, NJ 07307

Built 1915

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 7, 2016

Property Information

Block402
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description2S-FD-2UH-B-G-3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,860
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
40%
Improvement Value:$279,600
60%
Total Assessment$469,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,486-0.6%
2024$10,552+40.1%
2023$7,532-0.4%
2022$7,561+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$343,000
DeedBook 8807, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1915