Skip to content

165 Lincoln St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 12, 2015

Property Information

Block3401
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,417
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,500
44%
Improvement Value:$191,600
56%
Total Assessment$342,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,639-0.6%
2024$7,687+40.1%
2023$5,487-0.4%
2022$5,508+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900