Skip to content

24 Columbia Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
Oct 4, 2000

Property Information

Block3402
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,500
44%
Improvement Value:$232,700
56%
Total Assessment$413,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,227-0.6%
2024$9,285+40.1%
2023$6,628-0.4%
2022$6,653+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5697, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1900