Skip to content

3369 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07307

Built 1940

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 8, 2025

Property Information

Block3406
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-H-G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,919
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,600
26%
Improvement Value:$442,500
74%
Total Assessment$595,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,289-0.6%
2024$13,372+40.1%
2023$9,545-0.4%
2022$9,581+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

DeedBook 9018, Page 761Recorded1/21/2015

Property Sale

Sale
$477,000
DeedBook 7739, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1940