Skip to content

272 Hutton St.Jersey City, NJ 07307

Built 0001

Last Sale Date
Feb 26, 1982

Property Information

Block3406
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description5S-B-A-35U-H

Assessment

Land Value:$1,575,000
45%
Improvement Value:$1,925,000
55%
Total Assessment$3,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$78,155-0.6%
2024$78,645+40.1%
2023$56,140-0.4%
2022$56,350+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3356, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 0001