Skip to content

134 Sherman Pl.Jersey City, NJ 07307

Built 1880

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Nov 14, 1985

Property Information

Block3502
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class---
Description1S-BT-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,104
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
59%
Improvement Value:$158,300
41%
Total Assessment$383,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,559-0.6%
2024$8,613+40.1%
2023$6,148-0.4%
2022$6,171+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 3480, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1880