Skip to content

74 Lincoln St.Jersey City, NJ 07307

Built 1885

Last Sale Price
$78,000
Last Sale Date
Oct 20, 1995

Property Information

Block2703
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description1S-BT-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,100
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,500
56%
Improvement Value:$178,100
44%
Total Assessment$405,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,057-0.6%
2024$9,114+40.1%
2023$6,506-0.4%
2022$6,530+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 4920, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1885