Skip to content

101 Zabriskie St.(Unit C0005)Jersey City, NJ 07307

Built 1901

Last Sale Price
$89,000
Last Sale Date
Apr 27, 2012

Property Information

Block3601
Lot18
QualifierC0005
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
Description3S-F-6U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage733
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
27%
Improvement Value:$201,500
73%
Total Assessment$276,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,174-0.6%
2024$6,213+40.1%
2023$4,435-0.4%
2022$4,452+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$89,000

From:

To:

Sq Ft733DeedBook 8848, Page 915Recorded5/15/2012

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 8286, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1901