Skip to content

181 Van Winkle Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1899

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Sep 8, 1999

Property Information

Block7806
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage724
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,900
62%
Improvement Value:$92,400
38%
Total Assessment$241,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,388-0.6%
2024$5,422+40.1%
2023$3,870-0.4%
2022$3,885+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5498, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1899