Skip to content

913 Summit Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Mar 13, 2013

Property Information

Block3602
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-1U-CBG2
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage4,332
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
34%
Improvement Value:$527,100
66%
Total Assessment$797,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,799-0.6%
2024$17,911+40.1%
2023$12,785-0.4%
2022$12,833+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft4,332DeedBook 8899, Page 655Recorded3/25/2013

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 5969, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1890