Skip to content

271 Palisade Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$890,000
Last Sale Date
Oct 12, 2016

Property Information

Block5005
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,407
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,900
34%
Improvement Value:$565,700
66%
Total Assessment$863,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,284-0.6%
2024$19,405+40.1%
2023$13,852-0.4%
2022$13,904+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$890,000

From:

To:

DeedBook 9155, Page 540Recorded11/1/2016

Property Built

Built

Year Built: 1890