Skip to content

911 Summit AvenueJersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 17, 2009

Property Information

Block3602
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,806
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,500
59%
Improvement Value:$139,800
41%
Total Assessment$342,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,394-3.9%
2024$7,691+40.1%
2023$5,490-0.4%
2022$5,511+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890